ចាប់តាំងពីបើកដំណើរការមក ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង តែងតែឈានមុខគេនៅក្នុងទីផ្សារឧបករណ៍និស្សន្ទនៅកម្ពុជា ដោយទទួលបានយ៉ាងហោចណាស់ ៧០% នៃចំនួនប្រតិបត្តិការជួញដូរសរុប ទោះជាស្ថិតនៅក្នុងកាលៈទេសៈបែបណាក៏ដោយ។ ចំណុចនេះ បានឆ្លុះបញ្ចាំងយ៉ាងច្បាស់ពីមូលដ្ឋានគ្រឹះដ៏រឹងមាំ និងផែនការអភិវឌ្ឍដ៏សកម្មរបស់ក្រុមហ៊ុន ក្នុងការលើកកម្ពស់ការផ្សព្វផ្សាយ និងប្រតិបត្តិការការងារ ដោយស្របតាមភាពត្រឹមត្រូវ វិជ្ជាជីវៈ និងបទប្បញ្ញត្តិនៅក្នុងទីផ្សារដែលកំពុងតែមានសន្ទុះយ៉ាងខ្លាំងមួយនេះ។
ជាថ្មីម្ដងទៀត យោងតាមរបាយការណ៍ជួញដូរឧបករណ៍និស្សន្ទដែលត្រូវបានចេញផ្សាយដោយនិយ័តករមូលបត្រកម្ពុជា (ន.ម.ក) ក្រុមហ៊ុនឈ្មួញជើងសាឧបករណ៍និស្សន្ទទាំងអស់ ដែលស្ថិតនៅក្រោមការសម្របសម្រួល និងប្រតិបត្តិការរបស់ក្រុមហ៊ុនសមភាគីកណ្តាល ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង រួមគ្នាសម្រេចបានរហូតដល់ ៨៧,៩១% ប្រចាំខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២១ ដែលជាលទ្ធផលកាន់តែល្អប្រសើរ ទោះបីជាផលលំបាកដោយសារជំងឺកូវីដ–១៩ នៅតែបន្ដក្ដី។
តាមរយៈទិន្នន័យនេះ ក្រុមហ៊ុនឈ្មួញជើងសាឧបករណ៍និស្សន្ទទាំងអស់របស់ក្រុមហ៊ុន ខេមបូ ឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង នៅតែបន្ដជំហរជាក្រុមហ៊ុនឈ្មួញជើងសាឈានមុខគេនៅកម្ពុជា ហើយវាក៏ជា មោទកភាពរបស់ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង ក្នុងការរក្សាតំណែងជា «ក្រុមហ៊ុនឈានមុខគេនៅក្នុងទីផ្សារ» បន្ដទៅទៀត។ ដូចគ្នាដែរ ការខិតខំប្រឹងប្រែង និងការប្តេជ្ញាចិត្តខ្ពស់របស់ក្រុមហ៊ុនឈ្មួញជើងសាទាំងអស់របស់ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង ព្រមទាំងការគាំទ្ររបស់អតិថិជននិងតួអង្គទីផ្សារទាំងអស់ គឺពិតជាមានសារៈសំខាន់ និងគុណតម្លៃខ្ពស់បំផុត ដើម្បីសម្រេចជោគជ័យក្នុងដំណើរអភិវឌ្ឍទីផ្សារឧបករណ៍និស្សន្ទនៅកម្ពុជា។
លោក Lawrence Kook អភិបាលនៃក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «ភាពរីកចម្រើនរបស់ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង ក៏ដូចជាទីផ្សារឧបករណ៍និស្សន្ទនៅកម្ពុជាទាំងមូល ក្រោមការគ្រប់គ្រង និងការការពារពីនិយ័តករមូលបត្រកម្ពុជា គឺដោយសារតែមានការចូលរួមចំណែកពីបុគ្គលពាក់ព័ន្ធ ក្រុមហ៊ុនឈ្មួញជើងសា និងលក្ខណៈដ៏ល្អនៃទីផ្សារផ្ទាល់ ដែលយើងអាចធ្វើប្រតិបត្តិការជួញដូរបានគ្រប់ពេលវេលា និងគ្រប់ទីកន្លែង។ ដូច្នេះ ខ្ញុំចង់ប្រាប់ថា ដរាបណាយើងនៅតែបន្តការប្តេជ្ញាចិត្ត និងការប្រើប្រាស់នូវកម្មវិធីជួញដូរដែលមានការទទួលស្គាល់ និងជឿទុកចិត្តនៅទូទាំងពិភពលោកនេះ យើងនឹងនៅតែបន្តដឹកនាំ និងរីកលូតលាស់ជាមួយទីផ្សារនៅកម្ពុជា និងនៅតំបន់អាស៊ានទាំងមូលផងដែរ»។
លោកបានបន្ថែមទៀតថា៖ «ទោះបីស្ថិតក្នុងបរិបទនៃការរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ–១៩ក្ដី អាជីវកម្មរបស់យើងនៅតែដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការជួយទ្រទ្រង់ដល់កំណើនសេដ្ឋកិច្ចនៅកម្ពុជា តាមរយៈការផ្តល់នូវចំណេះដឹង និងឱកាសជួញដូរឧបករណ៍ហិរញ្ញវត្ថុដល់ប្រជាជនកម្ពុជា និងអតិថិជនសក្តានុពល ដែលអាចជួយឱ្យពួកគាត់វិនិយោគដើម្បីបង្កើនទ្រព្យសម្បត្តិពីទីផ្សារហិរញ្ញវត្ថុ។ ឥឡូវនេះ យើងពិតជាមានមោទកភាពដែលយើងបានរីកចម្រើនទាំងអស់គ្នា»។
នៅក្នុងឆ្នាំ២០២១នេះ ជាមួយនឹងទីផ្សារដែលកំពុងរីកចម្រើន និងគំរូអាជីវកម្មជឿនលឿន ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង នឹងបន្តចាប់យកឱកាស និងភាពជាអ្នកដឹកនាំរបស់ខ្លួន ដែលអាចអនុញ្ញាតឱ្យវិនិយោគិនបន្តអនុវត្តប្រតិបតិ្តការជួញដូរឧបករណ៍និស្សន្ទរបស់ខ្លួនប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព ក្នុងគោលបំណងជំរុញឱ្យមានកំណើនហិរញ្ញវត្ថុរបស់ប្រជាជនកម្ពុជា និងកំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិទាំងមូល។

At the outset, Cambodian Derivatives Exchange (CDX) has been always first in Cambodia derivatives market, occupying at least 70% of the derivatives trading transactions regardless of any circumstances, which well reflects its robust foundation and dynamic framework in promotion and execution in line with the integrity, professionalism, and regulation of the market growth.
Once again, in accordance with the monthly derivatives trading data reports issued by Securities and Exchange Regulator of Cambodia (SERC), derivative brokers under the facilitation and execution of pioneering central counterparty CDX received in combination 87.91% of the total market share in July 2021, showing a great result despite the continued impact of COVID-19 pandemic.
With this result, derivative brokers of CDX continue holding true as Cambodia’s leading derivative brokerage firms, and we CDX still embrace our stance as the derivatives market trailblazer in Cambodia and hold proud to head our “Always First in the Market”, thanks to the great efforts and commitment of our derivative brokers who have rolled up our sleeves together to proceed and succeed in the journey to further develop Cambodia derivatives market. Also, the endless support from SERC, clients, and all market players is crucial for our status as a true leader in the market.
“The contribution to the progressive growth of CDX as well as Cambodia’s derivatives market as a whole, under the supervision and protection of SERC, could be found in the associated individuals, brokers, and also the finest market itself, which can be executed anytime and anywhere. In this light, I would like to share with you that as long as we keep carrying out our commitment and implementation to the globally trusted investment platform and standards, we will continue to lead and grow with the Cambodia and ASEAN market,” said Mr. Lawrence Kook, Director of CDX.
“Even in the context of the COVID-19 pandemic, our business has taken a significant role in sustaining the economic growth in Cambodia through providing investment knowledge, investment opportunities, and instruments to Cambodian people in which they can invest to accumulate wealth from remarkable market movements due to the impact of such a disease. Now, we are proud to see our growth,” he added.
In 2021, with the rise of various emerging market and progressive business models, CDX will continue to seize historical opportunities and maintain our leading status, allowing both local and international investors to efficiently execute their derivatives trading operations as well as to extensively boost Cambodia’s financial status and national economic growth at large.