ដើម្បីចូលរួមចំណែកក្នុងស្មារតីសាមគ្គីជាតិ និងគាំទ្រកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលក្រោមការដឹកនាំដ៏ឈ្លាសវៃរបស់សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា នៅថ្ងៃទី០៩ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២០ ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង បានចូលរួមបរិច្ចាគថវិកាចំនួន ១ម៉ឺនដុល្លារ សម្រាប់ការត្រៀមកញ្ចប់ថវិកាទិញវ៉ាក់សាំងកូវីដ-១៩ យកមកចាក់ជូនប្រជាជនកម្ពុជាដោយឥតគិតថ្លៃ។
ចាប់តាំងពីមានការរាតត្បាតនៃវីរុសកូរ៉ូណាមក រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាតែងតែលើកកម្ពស់ការផ្សព្វផ្សាយរាល់វិធានការការពារទាំងអស់ ដែលបានណែនាំដោយអង្គការសុខភាពពិភពលោក ដើម្បីធានាឱ្យបាននូវសុវត្ថិភាពខ្ពស់បំផុត និងបានជំរុញលើកទឹកចិត្ដដល់ប្រជាជនទាំងអស់ដែលរស់នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាឱ្យអនុវត្តវិធានការការពារទាំងនោះឱ្យបានត្រឹមត្រូវខ្ជាប់ខ្ជួន ព្រមទាំងតាមដានការធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពពាក់ព័ន្ធនឹងវីរុសកូរ៉ូណា។
ស្របតាមគំនិតផ្តួចផ្តើមរបស់សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន និងភាពជោគជ័យក្នុងការផលិតវ៉ាក់សាំងកូវីដ-១៩ ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង បានចូលរួមចំណែកជាមួយរដ្ឋាភិបាល ព្រមទាំងសប្បុរសជនដទៃទៀត ក្នុងការត្រៀមកញ្ចប់ថវិកាដើម្បីទិញវ៉ាក់សាំងចំនួន ១លានដូស ក្នុងដំណាក់កាលដំបូង ដើម្បីចាក់ជូនប្រជាជន ៥០ម៉ឺននាក់ ដែលជាក្រុមងាយនឹងទទួលរងការឆ្លងមេរោគបំផុត ជាពិសេសសម្រាប់កម្លាំងជួរមុខដែលកំពុងប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងការរីករាលដាល។
លោកជំទាវ ឆាយ លក្ខិណា អគ្គនាយិកានៃក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «ទំនួលខុសត្រូវសង្គម គឺជាគុណតម្លៃស្នូលមួយរបស់ក្រុមហ៊ុនយើង។ ទោះបីការបរិច្ចាគនេះ គឺជាចំណែកតូចមួយក៏ដោយ វាពិតជាសំខាន់សម្រាប់ការជួយដល់សង្គមដែលកំពុងជួបការលំបាក។»
តាមរយៈទំព័រហ្វេសប៊ុកផ្លូវការរបស់សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ចំនួនថវិកាដែលត្រូវបានបរិច្ចាគពីសប្បុរសជនទាំងអស់ បានកើនឡើងលឿនជាងការរំពឹងទុក ដែលជាការបង្ហាញពីទឹកចិត្ដសប្បុរស និងកម្លាំងសាមគ្គីជាតិយ៉ាងខ្លាំងក្លា។

In a high spirit of solidarity, on December 09, 2020, Cambodian Derivatives Exchange (CDX) contributed USD10,000 dollars in donation to the Government efforts inspired by the wise leadership of Cambodian Prime Minister Samdech Techo Hun Sen in an admirable preparation of purchasing the Covid-19 vaccines and injecting Cambodian people with the vaccines for free.
Since the first place of the Covid-19 existence, the Royal Government of Cambodia has always committed to promoting all possible preventions advised by the World Health Organization to ensure the highest level of safety, encouraging all people living in Cambodia to properly practice those preventive measures and regularly monitor coronavirus-related updates. The government has also provided both financial and mental supports to the vulnerable and the disadvantaged.
Upholding our Corporate Social Responsibility in line with the initiative by the government and the light of success in the Coronavirus vaccine at a fee, CDX has taken part with the government and other donors in preparing an adequate financial package to purchase one million doses of vaccine for five hundred thousand people in its first phase, all of whom are at the greatest risk.
“Corporate Social Responsibility is one of CDX’s core values, and this small but important donation is yet another embodiment of our constant contribution to the society, especially for those who are working in the front-line combating with the spread and living below the safe-line facing the highest risk of infection,” said Her Excellency Chhay Leakhena, Chairwoman of CDX.
Updated on the official Facebook page of Samdech Techo Hun Sen, the amount of donations contributed by all generous donors has increased faster than expected, indicating a highly persistent solidarity of the nation.