“វា គឺជាកិត្តិយសណាស់សម្រាប់ខ្ញុំក្នុងការលើកកម្ពស់ទីផ្សារឧបករណ៍និស្សន្ទ ណែនាំឧបករណ៍និស្សន្ទជាអត្ថប្រយោជន៍បន្ថែមដល់អាជីវកម្មអចលនទ្រព្យ និងបង្ហាញពីជំនាញទំនាក់ទំនងជាមួយអតិថិជននៅកម្ពុជា។” នេះគឺជាសម្ដីដកស្រង់ពីសុន្ទរកថារបស់លោក Lawrence Kook អភិបាលនៃក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង ខណៈដែលក្រុមហ៊ុន ត្រូវបានអញ្ជើញឱ្យចូលរួមក្នុងសិក្ខាសាលារបស់ Keller Williams Cambodia នាថ្ងៃទី ១១ ខែមករា ឆ្នាំ ២០១៩ នៅមជ្ឈមណ្ឌលសហប្រតិបត្តិការកម្ពុជា-កូរ៉េ។
Keller Williams Cambodia គឺជាក្រុមហ៊ុនដែលទទួលបានសិទ្ធិប្រតិបត្តិការ(franchise)ពីKeller Williams Worldwide ដែលជាស្ថាប័នដែលមានភ្នាក់ងារអចលនទ្រព្យច្រើនបំផុត ជាមួយនឹងវត្តមាននៅលើទីផ្សារចំនួន ១៧០ នៅទូទាំងសាកលលោក ។
សិក្ខាសាលានេះ បានផ្តោតសំខាន់លើវិស័យអចលនទ្រព្យ និងការវិនិយោគចម្រុះ ហើយគឺជាព្រឹត្តិការណ៍សំខាន់ដំបូងគេបង្អស់នៅក្នុងត្រីមាសទី ១ នៃឆ្នាំ ២០១៩ របស់ Keller Williams Cambodia។
ការចូលរួមរបស់ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង នៅក្នុងសិក្ខាសាលានេះ បានបន្តឆ្លុះបញ្ចាំងពីភាពស្វិតស្វាញរបស់ខ្លួនក្នុងការផ្តល់ការអប់រំដ៏ទូលំទូលាយទាក់ទងនឹងការវិនិយោគដល់សាធារណៈជន។ បន្ទាប់ពីការចាប់បដិសន្ធិរបស់ខ្លួន ក្រុមហ៊ុន បានរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍ទាក់ទងនឹងចំណេះដឹងជាច្រើន និងបានសហការរៀបចំសិក្ខាសាលា និងវេទិកាផ្សេងៗ ដើម្បីជម្រុញសមត្ថភាពលើការវិនិយោគ។ ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង ក៏បានឧបត្ថម្ភពិធីសម្ពោធនិងការបោះពុម្ពសទ្ទានុក្រមទំនើបមួយកាលពីឆ្នាំមុន ដែលបង្ហាញពីការគាំទ្រយ៉ាងខ្លាំងក្លារបស់ខ្លួនលើការបង្កើនគុណភាពនៃការអប់រំ ការផ្សព្វផ្សាយពីសារៈសំខាន់នៃការអប់រំ និងការផ្តល់នូវធនធានអប់រំដ៏ល្អបំផុត។
លោក Lawrence បានបន្តថា៖ “មិនថាយើងត្រូវខិតខំប្រឹងប្រែង និងចំណាយធនធានប៉ុណ្ណានោះទេ យើងតែងតែជឿជាក់ថា ការអប់រំគឺជាគន្លឹះនៃការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព។ ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង ផ្តល់ការអប់រំមិនត្រឹមតែសម្រាប់សាធារណជនប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែសម្រាប់បុគ្គលិករបស់យើងផងដែរ ដើម្បីឱ្យពួកគេរក្សាបាននូវស្តង់ដារខ្ពស់មួយ ហើយយើងនឹងអនុវត្តវាបន្តទៀត។”
អភិបាលនៃក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង រូបនេះ បានបន្ថែមថា៖ “មិនថាវិនិយោគិនធ្វើការវិនិយោគលើវិស័យអចលនទ្រព្យ ឧបករណ៍និស្សន្ទ ឬទម្រង់ផ្សេងណាមួយនៃការវិនិយោគនោះទេ វិនិយោគិនត្រូវការការអប់រំ ពីព្រោះតាមរយៈការអប់រំ ពួកគេពិតជាអាចតាមដានស្ថានភាពទីផ្សារ កំណត់បាននូវឱកាសវិនិយោគល្អៗ បង្កើនជំនាញ និងបង្កើតយុទ្ធសាស្ត្រវិនិយោគល្អបំផុត ហើយប្រាកដណាស់ ពួកគេអាចកាត់បន្ថយហានិភ័យនៃការវិនិយោគ។ នៅទីនេះ ខ្ញុំក៏ចង់ចែករំលែកជាមួយអ្នកទាំងអស់គ្នាថា ការធ្វើពិពិធកម្មលើសំនុំនៃការវិនិយោគ អាចជួយឱ្យវិនិយោគិនគ្រប់គ្រងហានិភ័យ និងបង្កើតផលត្រលប់ពីការវិនិយោគបន្ថែមទៀត ជាជាងពឹងផ្អែកលើការទាញយកប្រាក់ចំណូលពីប្រភពតែមួយ។”
ក្រៅពីការចូលរួមយ៉ាងសកម្មក្នុងវិស័យអប់រំ ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង ក៏បានផ្សព្វផ្សាយពីប្រទេសកម្ពុជា និងទីផ្សារហិរញ្ញវត្ថុរបស់ប្រទេសមួយនេះនៅលើឆាកអន្តរជាតិផងដែរ។ នៅចុងខែមករានេះ ក្រុមហ៊ុន នឹងចូលរួមក្នុងពិព័រណ៍ iFX Expo Asia ឆ្នាំ2019 នៅទីក្រុងហុងកុង ដើម្បីបន្តបង្ហាញប្រទេសកម្ពុជាទាំងមូលដល់បណ្ដាប្រទេសនានានៅទូទាំងពិភពលោក និងដើម្បីលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីសក្តានុពលនៃការវិនិយោគនៅកម្ពុជា។

“It is an honor for me to promote derivatives market and introduce derivatives as a compliment to real estate business, communication and interaction with clients in Cambodia.” This is an extract from the speech of Mr. Lawrence Kook, Director of Cambodian Derivatives Exchange (“CDX”), as CDX was invited to Keller Williams Cambodia’s seminar on January 11, 2019 at Cambodia-Korea Cooperation Center (“CKCC”).
Keller Williams Cambodia is a franchise of Keller Williams Worldwide, the world’s largest real estate agency by agent count, with presence in 170 markets across the globe and more than 6,800 international agents.
This seminar focused predominantly on real estate sector and diversified investment and is the first major event in the first quarter of 2019 by the real estate institution.
CDX’s participation in the seminar additionally evinced its persistence in giving comprehensive investment education to the public on a continuing basis. Ever after its historical inception, CDX has conducted numerous knowledge-related events on its own and co-organized various seminars and forums to foster investment competency. The exchange also sponsored the launching and publication of a modernized glossary last year, proudly advocating the enrichment of education quality, promoting the importance of education, and providing educational resources at its finest.
“Regardless of the efforts and resources delivered, we always believe that education is key to sustainable development. CDX provides education to not only the public but also our staff continuously in order for them to maintain a high standard, and we will carry on doing it,” Lawrence continued.
“It does not matter whether they invest in real estate, derivative products, or any other forms, investors need education. By this, they can certainly keep track of the market status; identify good investment opportunities; accumulate skills and formulate ideal investment strategies; and of course mitigate investment risks. Here, I’d also love to share with you that diversifying their investment portfolio can help investors to minimize risks and create more investment rewards rather than relying on generating income from a single source,” the CDX Director added.
Apart from actively engaging in education, CDX also promotes Cambodia and the country’s financial market at international stage. The exchange is partaking in the iFX Expo Asia 2019 in Hong Kong later this month to continue exposing Cambodia globally and to raise awareness of great investment potential in the country.