កាលពីថ្ងៃទី ០៦ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២០ ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង បានចូលរួមក្នុងសិក្ខាសាលាមួយក្រោមប្រធានបទ “ទីផ្សារឧបករណ៍និស្សន្ទប្រកួតជាមួយប្រព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុ” នៅសាកលវិទ្យាល័យសេដ្ឋកិច្ចយ៉ាងហ្គូន ហើយបានធ្វើការចែករំលែកការវិភាគលើស្ថានភាពបច្ចុប្បន្ននៃទីផ្សារហិរញ្ញវត្ថុពិភពលោក ការអភិវឌ្ឍបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ និងការផ្តល់ជាមតិដើម្បីចូលរួមចំណែកលើកស្ទួយវិស័យឧបករណ៍និស្សន្ទដែលនឹងដំណើរការជាផ្លូវការនៅក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា។ ការចែករំលែកនេះ ក៏បានជម្រុញផ្នែកស្មារតីនៃនិសិ្សតថ្នាក់ក្រោយឧត្តមសិក្សាប្រហែល១០០នាក់ផងដែរ។
សាកលវិទ្យាល័យសេដ្ឋកិច្ចយ៉ាងហ្គូន គឺជាសាកលវិទ្យាល័យធំជាងគេមួយនៅក្នុងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ហើយមានភាពល្បីល្បាញលើការផ្តល់ជូនកម្មវិធីសិក្សាផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច និងជំនូញ។
លោក Thet Htun Oo នាយកប្រតិបត្តិជាន់ខ្ពស់នៃផ្សារមូលបត្រមីយ៉ាន់ម៉ា បានថ្លែងសុន្ទរកថាបើកកម្មវិធី ដោយបានបង្ហាញពីការអរគុណដល់វាគ្មិនទាំងអស់ដែលបានចែករំលែកនូវចំណេះដឹងដ៏ស៊ីជម្រៅ និងបទពិសោធន៍ដ៏មានតម្លៃរបស់ខ្លួន។ លោក Thet Htun Oo ក៏បានបង្ហាញនូវទស្សនៈវិជ្ជមានលើអនាគតរបស់ទីផ្សារហិរញ្ញវត្ថុមីយ៉ាន់ម៉ា និងបានលើកទឹកចិត្តឲ្យមានការកាត់បន្ថយនូវគម្លាតរវាងទ្រឹស្តីនិងបទពិសោធន៍ជាក់ស្តែង ក៏ដូចជាជួយប្រជាជនមីយ៉ាន់ម៉ាឲ្យចេះទាញយកអត្ថប្រយោជន៍ពីទីផ្សារនេះ។
ដូចគ្នានឹងវាគ្មិនដទៃទៀតដែលមកពីទីក្រុងឌូបៃ សហរដ្ឋអាមេរិក ប្រទេសជប៉ុន និងប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ានេះតែម្ដង លោក Lawrence Kook អភិបាលនៃក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង បានធ្វើការចង្អុលបង្ហាញអំពីចំណុចខ្លាំងនៃទីផ្សារហិរញ្ញវត្ថុមីយ៉ាន់ម៉ា និងជឿជាក់ថាទីផ្សារនេះនឹងអាចក្លាយជាទីផ្សារមួយក្នុងចំណោមទីផ្សារដែលរីកចម្រើនលឿនបំផុតនៃពិភពលោក។
លោក Lawrence Kook បាននិយាយថា៖ “ខ្ញុំគិតថា ទីផ្សារហិរញ្ញវត្ថុនៃប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ាមានសក្តានុពលខ្ពស់ ហើយជាមួយនឹងការគាំទ្រនិងការថែទាំត្រឹមត្រូវ ទីផ្សារនេះនឹងមានភាពលេចធ្លោទាំងក្នុងប្រទេសនិងក្រៅប្រទេស។”

CDX UNDERLINES PROSPECT ON THE DEVELOPMENT OF MYANMAR FINANCIAL MARKET IN A SEMINAR AT YANGON UNIVERSITY OF ECONOMICS
On March 06, 2020, Cambodian Derivatives Exchange (“CDX”) participated in a seminar under a topic of “Derivatives Market vs Financial System” at Yangon University of Economics, sharing the analysis of the current situation of the global financial market, the development of financial technology, and the wisdom for prospering Myanmar’s to-be-born derivatives industry, while inspiring and giving a huge mentality boost to roughly 100 postgraduates.
Yangon University of Economics is one of the biggest universities in Myanmar, well-known for offering comprehensive Economics and Business programs.
Mr. Thet Htun Oo, Executive Senior Manager of Yangon Stock Exchange (“YSX”), delivered the opening remarks expressing his appreciation for all the guest speakers for sharing their in-depth knowledge and valuable experience. Mr. Thet Htun Oo was highly positive about the future of Myanmar financial market and encouraged the international speakers to share and bridge the gap between practical experience and theoretical knowledge as well as to empower Burmese regarding how to draw benefits from this market.
Along fellow speakers from Japan, United States, Dubai, and Myanmar itself, Mr. Lawrence Kook, Director of CDX, pointed out during the seminar the strengths of Myanmar financial market and believed it would emerge as one of the fastest growing markets in the world.
“I think Myanmar financial market has great potentials, and with a proper nurture and support, it would burst onto the scene not only locally but also internationally,” said Mr. Lawrence Kook.