ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​ ​បង្ហាញ​ពី​ទ​ស្សនៈវិ​ស័​យ​នៃ​ការ​អភិវឌ្ឍ​ទី​ផ្សារ​ហិរញ្ញវត្ថុ​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា​ក្នុង​សិក្ខាសាលា​មួយ​នៅ​សាកលវិទ្យាល័យ​សេដ្ឋកិច្ច​យ៉ាង​ហ្គូ​ន​
​កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​ ​០​៦​ ​ខែ​មីនា​ ​ឆ្នាំ​២​០​២​០​ ​ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​ ​បាន​ចូលរួម​ក្នុង​សិក្ខាសាលា​មួយ​ក្រោម​ប្រធាន​បទ​ “​ទី​ផ្សារ​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ​ប្រកួត​ជាមួយ​ប្រព័ន្ធ​ហិរញ្ញវត្ថុ​” ​នៅ​សាកលវិទ្យាល័យ​សេដ្ឋកិច្ច​យ៉ាង​ហ្គូ​ន​ ​ហើយ​បាន​ធ្វើការ​ចែករំលែក​ការ​វិភាគ​លើ​ស្ថានភាព​បច្ចុប្បន្ន​នៃ​ទី​ផ្សារ​ហិរញ្ញវត្ថុ​ពិភពលោក​ ​ការ​អភិវឌ្ឍ​បច្ចេកវិទ្យា​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ​និង​ការ​ផ្តល់​ជាម​តិ​ដើម្បី​ចូល​រួមចំណែក​លើកស្ទួយ​វិស័​យ​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ​ដែល​នឹង​ដំណើរការ​ជា​ផ្លូវការ​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា​។​ ​ការ​ចែករំលែក​នេះ​ ​ក៏បាន​ជ​ម្រុ​ញ​ផ្នែក​ស្មារតី​នៃ​និសិ្ស​ត​ថ្នាក់​ក្រោយ​ឧត្តម​សិក្សា​ប្រហែល​១​០​០​នាក់​ផង​ដែរ​។​
​សាកលវិទ្យាល័យ​សេដ្ឋកិច្ច​យ៉ាង​ហ្គូ​ន​ ​គឺជា​សាកលវិទ្យាល័យ​ធំ​ជាងគេ​មួយ​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា​ ​ហើយ​មាន​ភាព​ល្បីល្បាញ​លើ​ការ​ផ្តល់​ជូន​កម្មវិធីសិក្សា​ផ្នែក​សេដ្ឋកិច្ច​ ​និង​ជំ​នូ​ញ​។​
​លោក​ ​T​h​e​t​ ​H​t​un Oo ​នាយក​ប្រតិបត្តិ​ជាន់ខ្ពស់​នៃ​ផ្សារ​មូលបត្រ​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា​ ​បាន​ថ្លែងសុន្ទរកថា​បើក​កម្មវិធី​ ​ដោយ​បាន​បង្ហាញ​ពី​ការ​អរគុណ​ដល់​វាគ្មិន​ទាំងអស់​ដែល​បាន​ចែករំលែក​នូវ​ចំណេះ​ដឹង​ដ៏​ស៊ី​ជម្រៅ​ ​និង​បទពិសោធន៍​ដ៏​មាន​តម្លៃ​របស់​ខ្លួន​។​ ​លោក​ ​T​h​e​t​ ​H​t​un Oo ​ក៏បាន​បង្ហាញ​នូវ​ទ​ស្សនៈ​វិជ្ជមាន​លើ​អនាគត​របស់​ទី​ផ្សារ​ហិរញ្ញវត្ថុ​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា​ ​និង​បាន​លើកទឹកចិត្ត​ឲ្យ​មានការ​កាត់បន្ថយ​នូវ​គ​ម្លា​ត​រវាង​ទ្រឹស្តី​និង​បទពិសោធន៍​ជាក់ស្តែង​ ​ក៏ដូចជា​ជួយ​ប្រជាជន​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា​ឲ្យ​ចេះ​ទាញ​យក​អត្ថប្រយោជន៍​ពី​ទី​ផ្សារ​នេះ​។​
​ដូចគ្នានឹង​វាគ្មិន​ដទៃទៀត​ដែល​មកពី​ទីក្រុង​ឌូ​បៃ​ ​សហរដ្ឋអាមេរិក​ ​ប្រទេស​ជប៉ុន​ ​និង​ប្រទេស​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា​នេះ​តែម្ដង​ ​លោក​ ​Law​r​e​nc​e​ Kook ​អភិបាល​នៃ​ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​ ​បាន​ធ្វើការ​ចង្អុលបង្ហាញ​អំពី​ចំណុច​ខ្លាំង​នៃ​ទី​ផ្សារ​ហិរញ្ញវត្ថុ​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា​ ​និង​ជឿជាក់​ថា​ទី​ផ្សារ​នេះ​នឹង​អាច​ក្លាយ​ជាទី​ផ្សារ​មួយ​ក្នុងចំណោម​ទី​ផ្សារ​​​ដែល​រីក​ចម្រើន​លឿន​បំផុត​នៃ​ពិភពលោក​។​
​លោក​ ​Law​r​e​nc​e​ Kook ​បាន​និយាយ​ថា​៖​ “​ខ្ញុំ​គិតថា​ ​ទី​ផ្សារ​ហិរញ្ញវត្ថុ​នៃ​ប្រទេស​មី​យ៉ា​ន់​ម៉ា​មាន​សក្តានុពល​ខ្ពស់​ ​ហើយ​ជាមួយនឹង​ការ​គាំទ្រ​និង​ការថែទាំ​ត្រឹមត្រូវ​ ​ទី​ផ្សារ​នេះ​នឹង​មាន​ភាព​លេចធ្លោ​ទាំង​ក្នុង​ប្រទេស​និង​ក្រៅ​ប្រទេស​។​”​