នាថ្ងៃទី០៥ ខែមករា ឆ្នាំ២០២០ ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង បានសហការជាមួយគណៈកម្មការមូលបត្រកម្ពុជា និងរដ្ឋបាលខេត្តព្រះវិហារ ក្នុងការរៀបចំសិក្ខាសាលានៅខេត្តព្រះវិហារ ដែលជាគោលដៅទី១៨នៃសិក្ខាសាលាតាមបណ្ដាខេត្តឆ្នាំ២០១៩ ក្រោមអធិបតីដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់នៃឯកឧត្តម ស៊ូ សុជាតិ អគ្គនាយកនៃគណៈកម្មការមូលបត្រកម្ពុជា និងឯកឧត្តម គោស៊ុំ ប៊ុនសឿត អភិបាលរងនៃគណៈអភិបាលខេត្តព្រះវិហារ។ ភ្ជាប់ជាមួយនឹងប្រធានបទ «អ្វីជាការជួញដូរឧបករណ៍និស្សន្ទ៖ ការត្រៀមខ្លួន ការវិនិយោគ និងការយល់ដឹងពាក់ព័ន្ធ?» សិក្ខាសាលាតាមបណ្ដាខេត្ត មានគោលបំណងចែករំលែកចំណេះដឹង ជំនាញ បទពិសោធន៍ បទប្បញ្ញាត្តិ និងឱកាសវិនិយោគដល់សាធារណៈជននៅទូទាំងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
ឯកឧត្តម គោស៊ុំ ប៊ុនសឿត បានផ្ដល់កិត្តិយសផ្ដល់មតិស្វាគមន៍ក្នុងសិក្ខាសាលានៅខេត្តព្រះវិហារនេះ។ ឯកឧត្តម បានលើកឡើងពីសក្ដានុពលនៃខេត្តព្រះវិហារ និងការយកចិត្តទុកដាក់របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាក្នុងការអភិវឌ្ឍគ្រប់វិស័យ ជាពិសេសវិស័យសេដ្ឋកិច្ចដែលស្ដែងឱ្យឃើញ តាមរយៈការធ្វើកំណែទម្រង់សេដ្ឋកិច្ច ដែលជួយឱ្យព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បាននឹងកំពុងមានកំណើនសេដ្ឋកិច្ចនៅក្នុងរង្វង់ ៧% ក្នុងមួយឆ្នាំ។ តាមរយៈសិក្ខាសាលានេះ ឯកឧត្តម គោស៊ុំ ប៊ុនសឿត ក៏រំពឹងថា សិក្ខាកាមនឹងទទួលបានចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុបន្ថែម ជាពិសេសលើទីផ្សារឧបករណ៍និស្សន្ទ។
បន្ទាប់មក ឯកឧត្ដម ស៊ូ សុជាតិ បានប្រកាសបើកកម្មវិធីសិក្ខាសាលានៅខេត្តព្រះវិហារជាផ្លូវការ និងបានបង្ហាញពីស្ថានភាពបច្ចុប្បន្ននៃទីផ្សារឧបករណ៍និស្សន្ទនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ក៏ដូចជាគោលជំហររបស់គណៈកម្មការមូលបត្រកម្ពុជាក្នុងការពង្រីកការអភិវឌ្ឍទីផ្សារឧបករណ៍និស្សន្ទបន្ថែមទៀត។ ឯកឧត្ដម បានលើកទឹកចិត្តឱ្យវិនិយោគិនបង្កើនចំណេះដឹង និងត្រៀមខ្លួនរួចរាល់សម្រាប់ការវិនិយោគលើឧបករណ៍និស្សន្ទ ដើម្បីរួមចំណែកក្នុងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចជាតិ។
គិតមកដល់បច្ចុប្បន្ននេះ ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង និងគណៈកម្មការមូលបត្រកម្ពុជា បានសហការជាមួយរដ្ឋបាលខេត្តក្នុងការរៀបចំសិក្ខាសាលាតាមបណ្ដាខេត្តក្នុងខេត្តចំនួន២៣រួចមកហើយ រួមមាន៖ ខេត្តព្រះសីហនុ ខេត្តកំពង់ចាម ខេត្តសៀមរាប ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ខេត្តបាត់ដំបង ខេត្តតាកែវ ខេត្តកំពត ខេត្តកែប ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ខេត្តពោធិ៍សាត់ ខេត្តប៉ៃលិន ខេត្តកណ្ដាល ខេត្តព្រៃវែង ខេត្តស្វាយរៀង ខេត្តកំពង់ស្ពឺ ខេត្តកោះកុងខេត្តត្បូងឃ្មុំ ខេត្តក្រចេះ ខេត្តស្ទឹងត្រែង ខេត្តរតនគិរី ខេត្តមណ្ឌលគិរី ខេត្តកំពង់ធំ និងខេត្តព្រះវិហារនេះតែម្ដង។

Preah Vihear Province – 18th Stop of the 2019 Roadshow by CDX, SECC, and Provincial Hall
On January 05, 2020, Cambodian Derivatives Exchange (“CDX”) co-organized with Securities and Exchange Commission of Cambodia (“SECC”) and Administration Department of Preah Vihear’s Provincial Hall in running the roadshow in Preah Vihear, the 18th stop of the 2019 roadshow. H.E. Mr. Sou Socheat, Director General of SECC, and H.E. Mr. Kousom Bunseouth, Deputy Governor of Preah Vihear, presided over this roadshow themed “What Is Derivatives: Readiness, Investment, and Understanding?”, which is aimed at promoting knowledge, skills, experience, regulations, and investment opportunities to the public in all areas of Cambodia.
H.E. Mr. Kousom Bunseouth gave the welcome remarks highlighting the potential of this province as well as the royal government’s attentiveness of developing all sectors, especially the financial sector showcased through the economic restructuring which has helped Cambodia to have an annual GDP growth of around 7%. With this roadshow, H.E. Mr. Kousom Bunseouth also expected the increase in financial investment knowledge, particularly derivatives investment.
In addition to his presence, H.E. Mr. Sou Socheat graced the roadshow in Preah Vihear with his opening remarks indicating the purposes of organizing this roadshow as well as giving the updates on the current situation of Cambodia derivatives market as well as SECC’s position to further make headway for the market. He also encouraged investors to enhance their investment knowledge and make themselves ready to invest in derivatives as a contribution to the national economic development.
Since the inception of the roadshow in 2018, CDX has partnered SECC and provincial administration departments in hosting the event in 23 provinces already, including Preah Sihanouk, Kampong Cham, Siem Reap, Banteay Meanchey, Battambang, Takeo, Kampot, Kep, Kampong Chhnang, Pursat, Pailin, Kandal, Prey Veng, Svay Rieng, Kampong Speu, Koh Kong, Tboung Khmum, Kratie, Stung Treng, Ratanakiri, Mondulkiri, Kampong Thom, and this Preah Vihear.