កាលពីថ្ងៃទី០២ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០១៩ ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង បានសហការជាមួយគណៈកម្មការមូលបត្រកម្ពុជា និងរដ្ឋបាលខេត្តស្វាយរៀង ក្នុងការរៀបចំសិក្ខាសាលានៅខេត្តស្វាយរៀង ដែលជាគោលដៅទី៩នៃសិក្ខាសាលាតាមបណ្ដាខេត្តឆ្នាំ២០១៩ ក្រោមអធិបតីឯកឧត្តម សុខ ដារ៉ា អគ្គនាយករងនៃគណៈកម្មការមូលបត្រកម្ពុជា និងឯកឧត្តម សុខ រស់ អភិបាលរងនៃគណៈអភិបាលខេត្តស្វាយរៀង។ ភ្ជាប់ជាមួយនឹងប្រធានបទ «អ្វីជាការជួញដូរឧបករណ៍និស្សន្ទ៖ ការត្រៀមខ្លួន ការវិនិយោគ និងការយល់ដឹងពាក់ព័ន្ធ?» សិក្ខាសាលាតាមបណ្ដាខេត្ត មានគោលបំណងចែករំលែកចំណេះដឹង ជំនាញ បទពិសោធន៍ បទប្បញ្ញាត្តិ និងឱកាសវិនិយោគដល់សាធារណៈជននៅទូទាំងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
ឯកឧត្តម សុខ រស់ បានផ្ដល់កិត្តិយសផ្ដល់មតិស្វាគមន៍ក្នុងសិក្ខាសាលានៅខេត្តស្វាយរៀងនេះ។ ឯកឧត្តម បានលើកឡើងពីសក្ដានុពលនៃខេត្តស្វាយរៀង និងការយកចិត្តទុកដាក់របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាក្នុងការអភិវឌ្ឍគ្រប់វិស័យ ជាពិសេសវិស័យសេដ្ឋកិច្ចដែលស្ដែងឱ្យឃើញ តាមរយៈការធ្វើកំណែទម្រង់សេដ្ឋកិច្ច ដែលជួយឱ្យព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បាននឹងកំពុងមានកំណើនសេដ្ឋកិច្ចនៅក្នុងរង្វង់ ៧% ក្នុងមួយឆ្នាំ។ តាមរយៈសិក្ខាសាលានេះ ឯកឧត្តម សុខ រស់ ក៏រំពឹងថា សិក្ខាកាមនឹងទទួលបានចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុបន្ថែម ជាពិសេសលើទីផ្សារឧបករណ៍និស្សន្ទ។
បន្ទាប់មក ឯកឧត្ដម សុខ ដារ៉ា បានប្រកាសបើកកម្មវិធីសិក្ខាសាលានៅខេត្តស្វាយរៀងជាផ្លូវការ និងបានបង្ហាញពីស្ថានភាពបច្ចុប្បន្ននៃទីផ្សារឧបករណ៍និស្សន្ទនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ក៏ដូចជាគោលជំហររបស់គណៈកម្មការមូលបត្រកម្ពុជាក្នុងការពង្រីកការអភិវឌ្ឍទីផ្សារឧបករណ៍និស្សន្ទបន្ថែមទៀត។ ឯកឧត្ដម បានលើកទឹកចិត្តឱ្យវិនិយោគិនបង្កើនចំណេះដឹង និងត្រៀមខ្លួនរួចរាល់សម្រាប់ការវិនិយោគលើឧបករណ៍និស្សន្ទ ដើម្បីរួមចំណែកក្នុងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចជាតិ។
ឯកឧត្តម សុខ ដារ៉ា បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «ទីផ្សារឧបករណ៍និស្សន្ទ ផ្ដល់អត្ថប្រយោជន៍យ៉ាងច្រើនដល់សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា តាមរយៈការបង្កើតឱកាសការងារសម្រាប់និស្សិតដែលបានបញ្ចប់ការសិក្សាពីសាកលវិទ្យាល័យ ការបង្កើតឱកាសរកប្រាក់ចំណូលពីការវិនិយោគ ការផ្លាស់ប្តូរទម្លាប់ពីការសន្សំមកជាការវិនិយោគ ការបង្កើតជម្រើសថ្មីនៃការវិនិយោគ ការបង្វែរការវិនិយោគពីក្រៅស្រុកមកក្នុងស្រុក និងការបង្កើនចំណូលជូនរដ្ឋតាមរយៈការបង់ពន្ធជាដើម។»
លោក Lawrence បាននិយាយថា៖ «មុនបំណាច់ឆ្នាំ២០១៩នេះ ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង និងគណៈកម្មការមូលបត្រកម្ពុជា នឹងបានធ្វើដំណើរ និងផ្ដល់ចំណេះជំនាញវិនិយោគដល់សាធារណៈជននៅគ្រប់ខេត្តក្រុងទាំងអស់នៃប្រទេសកម្ពុជា។ នេះ គឺជាប្រវត្តិសាស្រ្តដ៏គួរឱ្យចាប់អារម្មណ៍មួយនៅកម្ពុជា។ មិនតែប៉ុណ្ណោះ យើងនឹងបន្តផ្សព្វផ្សាយអំពីប្រទេសកម្ពុជា និងទាក់ទាញវិនិយោគិនបរទេសឱ្យមកវិនិយោគក្នុងដែនដីសុវណ្ណភូមិនេះ នៅពេលយើងចូលរួមក្នុងពិព័រណ៍ London Summit 2019 នៅប្រទេសអង់គ្លេស ក្នុងខែវិច្ឆិកាខាងមុខនេះ។»
គិតមកដល់បច្ចុប្បន្ននេះ ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង និងគណៈកម្មការមូលបត្រកម្ពុជា បានសហការជាមួយរដ្ឋបាលខេត្តក្នុងការរៀបចំសិក្ខាសាលាតាមបណ្ដាខេត្តក្នុងខេត្តចំនួន១៤រួចមកហើយ រួមមាន៖ ខេត្តព្រះសីហនុ ខេត្តកំពង់ចាម ខេត្តសៀមរាប ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ខេត្តបាត់ដំបង ខេត្តតាកែវ ខេត្តកំពត ខេត្តកែប ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ខេត្តពោធិ៍សាត់ ខេត្តប៉ៃលិន ខេត្តកណ្ដាល ខេត្តព្រៃវែង និងខេត្តស្វាយរៀងនេះតែម្ដង។
នៅលើឆាកអន្តរជាតិវិញ ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង ធ្លាប់បានចូលរួមពិព័រណ៍ និងព្រឹត្តិការណ៍ហិរញ្ញវត្ថុធំៗដូចជា៖ ពិព័រណ៍ iFX Expo ឆ្នាំ២០១៨ នៅប្រទេសសាយប្រឺស ពិព័រណ៍ London Summit ឆ្នាំ២០១៨នៅចក្រភពអង់គ្លេស និងពិព័រណ៍ iFX Expo Aisa ២០១៩នៅទីក្រុងហុងកុង។ ក្រុមហ៊ុន ក៏មានដៃគូសហការអន្តរជាតិជាច្រើននៅប្រទេសអូស្រ្តាលី សហរដ្ឋអាមេរិក ចក្រភពអង់គ្លេស ប្រទេសឥណ្ឌូនេស៊ី ប្រទេសមីយ៉ាន់ម៉ា ទីក្រុងហុងកុង និងទីក្រុងឌូបៃជាដើម។

Svay Rieng Province – 9th Stop of the 2019 Roadshow by CDX, SECC, and Provincial Hall
On November 02, 2019, Cambodian Derivatives Exchange (“CDX”) co-organized with Securities and Exchange Commission of Cambodia (“SECC”) and Administration Department of Svay Rieng’s Provincial Hall in running the roadshow in Svay Rieng, the ninth stop of the 2019 roadshow. H.E. Mr. Sok Dara, Deputy Director General of SECC, and H.E. Sok Ros, Deputy Provincial Governor of Svay Rieng Province, presided over this roadshow themed “What Is Derivatives: Readiness, Investment, and Understanding?”, which is aimed at promoting knowledge, skills, experience, regulations, and investment opportunities to the public in all areas of Cambodia.
In addition his presence, H.E. Sok Ros graced the roadshow in Svay Rieng with his welcome remarks, highlighting the potential of this province as well as the royal government’s attentiveness of developing all sectors, especially the financial sector showcased through the economic restructuring which has helped Cambodia to have an annual GDP growth of around 7%. With this roadshow, H.E. Sok Ros also expected the increase in financial investment knowledge, particularly derivatives investment.
H.E. Mr. Sok Dara then provided an insight of the current situation of Cambodia derivatives market and SECC’s position to further make headway for the market. He also encouraged investors to enhance their investment knowledge and make themselves ready to invest in derivatives as a contribution to the national economic development.
“Derivatives market provides great benefits to the Cambodia economy by creating job opportunities for university graduates, creating investment opportunities, switching from saving to investing, diversifying investment choices, attracting foreign investment into the country, and increasing the national revenue through taxes and so forth,” said H.E. Mr. Sok Dara.
“By the end of 2019, CDX and SECC will have traveled and provided investment knowhow to the public in all provinces of Cambodia. This is a remarkable history in Cambodia. Moreover, we will continue to promote Cambodia and attract foreign investors to the Kingdom of Wonder during our participation in the London Summit 2019 in the coming November,” said Mr. Lawrence.
Since the inception of the roadshow in 2018, CDX has partnered SECC and provincial administration departments in hosting the event in 14 provinces already, including Preah Sihanouk, Kampong Cham, Siem Reap, Banteay Meanchey, Battambang, Takeo, Kampot, Kep, Kampong Chhnang, Pursat, Pailin, and Kandal, Prey Veng, and this Svay Rieng provinces.
Internationally, CDX has been partaking in major financial exhibitions and events such as the iFX Expo 2018 in Cyprus, the London Summit 2018 in England, and the iFX Expo Aisa 2019 in Hong Kong. The company also has numerous global partners in different regions including Australia, USA, Great Britain, Indonesia, Myanmar, Hong Kong and Dubai to name a few.