គណៈកម្មការមូលបត្រកម្ពុជា(គ.ម.ក) និងក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង(CDX) បានបញ្ចប់សិក្ខាសាលាទូទាំងខេត្តក្រុងនៃប្រទេសកម្ពុជាប្រកបដោយជោគជ័យ ក៏បានអប់រំជាចម្បងដល់សិក្ខាកាមជាងមួយពាន់នាក់ ពាក់ព័ន្ធនឹងសារៈសំខាន់នៃទីផ្សារឧបករណ៍និស្សន្ទ ។ ការបញ្ចប់នេះបានធ្វើឲ្យក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង ក្លាយជាក្រុមហ៊ុនមួយ និងដំបូងគេបង្អស់ដែលបង្កើតដំណើរដ៏អស្ចារ្យនេះ ហើយអ្វីដែលសំខាន់ជាងនេះទៅទៀតនោះ គឺបានបង្កើតឲ្យមានព្រឹត្តិការណ៍នេះក្នុងប្រវត្តិសាស្ត្រនៃវិស័យទីផ្សារឧបករណ៍និស្សន្ទ មិនត្រឹមតែក្នុងប្រទេសកម្ពុជាប៉ុណ្ណោះទេ ព្រមទាំងនៅទូទាំងសកលលោកទៀតផង។
នៅក្រោមវត្តមានដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ឯកឧត្តម ស៊ូ សុជាតិ អគ្គនាយកគណៈកម្មការមូលបត្រកម្ពុជា ដែលបានចូលរួមសិក្ខាសាលាតាមបណ្ដាលខេត្តនានាបានធ្វើឲ្យដំណើររបស់យើងកាន់តែមានភាពរលូនយ៉ាងល្អប្រសើរ។ លោកថែមទាំងលើកទឹកចិត្តឱ្យសាធារណជនត្រៀមខ្លួនសម្រាប់ការវិនិយោគលើវិស័យទីផ្សារឧបករណ៍និស្សន្ទ ដោយសារវិស័យនេះមានគុណប្រយោជន៍ជាលក្ខណៈបុគ្គលនិងជាសមូហភាព។
លោកមានប្រសាសន៍ថា៖ នៅក្នុងវិស័យនេះមានអត្ថប្រយោជន៍ជាច្រើន ទោះបីជាមានលក្ខណៈ ប្រភេទតូចក្ដី តែអាចផ្ដល់ជូននួវអត្ថប្រយោជន៍យ៉ាងច្រើនដូចជា ឱកាសការងារ, ឱកាសវិនិយោគ និងជម្រើសផ្សេងៗទៀត, ក៏មានការវិនិយោគពីបរទេសនិងកំណើនប្រាក់ចំណូលជាតិតាមរយៈការទទួលពន្ធនេះផងដែរ។
ក្នុងនាមជាតំណាងគណៈធិបតីនៅក្នុងសិក្ខាសាលាតាមបណ្ដាលខេត្តនានា ឯកឧត្តម សុខ ដារ៉ា អគ្គនាយករងគណៈកម្មការមូលបត្រកម្ពុជា បានសម្តែងនូវសេចក្តីរីករាយដែលបានសហការជាមួយក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង និងការទទួលបាននូវលទ្ធផលគួរជាទីមោទនៈនេះ។ លោកក៏បានលើកឡើងដែរថា(គ.ម.ក) នឹងមិនបញ្ឈប់នៅត្រង់នេះទេ នឹងបន្តការកសាងសមិទ្ធិផលផ្សេងៗទៀត។
លោកបន្ថែមថា ៖ ការអប់រំនិងការបំពេញនូវតម្រូវការនៃការវិនិយោគរបស់សាធារណជនគឺជាគន្លឹះដ៏សំខាន់នៃការចាប់ផ្ដើមក្នុងទីផ្សារឧបកណ៍និស្សន្ទ ។ក្នុងនាមជានិយ័តករ (គ.ម.ក) ប្តេជ្ញាអនុវត្តបេសកកម្មរបស់ខ្លួនដើម្បីអភិវឌ្ឍបន្ថែមទៀតដោយ មានតម្លាភាពនិងប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់។
មិនមាននរណាគួរសប្បាយចិត្តជាង លោក Lawrence Kook ដែលជានាយកប្រតិបត្តិរបស់ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេងឡើយ។ ព្រោះគាត់គឺជាវាគ្មិនតែម្នាក់គត់ដែលមានវត្តមាននិងបង្កើតសមិទ្ធិផលទាំងនេះ ឲ្យកើតមានឡើងគ្រប់សិក្ខាសាលាទូទាំងបណ្ដាលខេត្ត ហើយគាត់បានសម្រេចគោលបំណងក្នុងការផ្សព្វផ្សាយពីទីផ្សារឧបករណ៍និស្សន្ទ និងបង្កើនគុណភាពនៃការអប់រំទាក់ទងនឹងឧបករណ៍ហិរញ្ញវត្ថុសូម្បីតែនៅតាមបណ្តាលខេត្តឆ្ងាយៗក៏ដោយ។
លោកមានប្រសាសន៍ទៀតថា៖ ខ្ញុំពិតជារំភើបណាស់ នៅពេលដែលយើងបានបញ្ចប់ការធ្វើដំណើរដ៏ស្រស់បំព្រងប្រកបដោយផ្លែផ្កានេះ វាគឺជាដំណើរដែលមនុស្សគ្រប់ៗគ្នាសុបិន្ត។ ដូច្នេះខ្ញុំសូមថ្លែងអំណរគុណដល់(គ.ម.ក) និងរដ្ឋបាលខេត្តសម្រាប់ការណែនាំនិងចូលរួមជាកិច្ចសហប្រតិបត្តិការយ៉ាងពិសេសនេះ ។
ការបង្កើនការយល់ដឹងអំពីបទប្បញ្ញត្តិនិងវិធីសាស្រ្តវិនិយោគអាចធ្វើឱ្យអ្នកចូលរួមរាប់ពាន់នាក់មានសមត្ថភាពល្អប្រសើរជាងមុនក្នុងការវិនិយោគលើផលិតផលឧបករណ៍និស្សន្ទ សម្រាប់កំណើនហិរញ្ញវត្ថុផ្ទាល់ខ្លួននិងជាការចូលរួមចំណែកក្នុងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចជាតិផងដែរ។ ក្នុងខណៈនេះក៏បង្ហាញថាទីផ្សារឧបកណ៍និស្សន្ទគឺស្ថិតនៅក្នុងទីតាំងដែលមានសុវត្ថិភាព ហើយនឹងបន្តជំរុញឆ្ពោះទៅរកអនាគតដែលកាន់តែមានសក្តានុពល។
លោក Lawrence Kook បានបន្ថែមថា៖ ការជួយមនុស្សរាប់ពាន់នាក់អោយយល់ពីទីផ្សារឧបនិស្សន្ទកាន់តែប្រសើរឡើងនិងបង្ហាញពួកគេនូវជំនាញចាំបាច់ក្នុងការវិនិយោគលើឧបករណ៍និស្សន្ទ។ ក្នុងនាមជាអ្នកផ្សាភ្ជាប់នៃទីផ្សារឧបកណ៍និស្សន្ទនៃប្រទេសកម្ពុជាក៏ដូចជាឯកអគ្គរដ្ឋទូតឧបកណ៍និស្សន្ទពិភពលោកយើងមានមោទនភាពក្នុងការបន្តចូលរួមចំណែកដោយផ្ទាល់និងបន្ថែមដោយប្រយោលដល់ការអភិវឌ្ឍវិស័យផ្សេងទៀតរបស់ប្រទេសកម្ពុជា។ យើងកំពុងពង្រឹងឫសគល់របស់យើងលើខ្នាតអន្តរជាតិជាពិសេសតាមរយៈការតាំងពិព័រណ៍ខ្នាតធំផ្សេងៗគ្នា។ ខ្ញុំគិតថាអ្វីៗគឺស្ថិតនៅលើគម្រោងដ៏ល្អឥតខ្ចោះមួយនេះ។

CDX and SECC Accomplish All-city-and-province Roadshow in Cambodia
Cambodian Derivatives Exchange (“CDX”) and Securities and Exchange Commission of Cambodia (“SECC”) have successfully completed their roadshow in all cities and provinces of Cambodia, principally educating thousands of participants and exposing the significance of derivatives market in all over the country. This completion makes CDX become the first and only exchange to accomplish the wonderful journey, and most importantly creating a magnificent milestone in the history of the derivatives industry – not only in Cambodia but also in the globe.
Bestowing dignity to the roadshow with his presence and meaningful remarks in many provinces, H.E. Mr. Sou Socheat, Director General of SECC, was delighted with the existence of the roadshow and strongly encouraged the public to get ready for such investment thanks to its plenty of both individual and collective benefits.
“There are so many good things of derivatives market. Even being narrowed down, it still provides great benefits in the form of job opportunities, investment opportunities and choices, the rush of foreign direct investment, and the growth in national revenue through taxes,” said H.E. Mr. Sou Socheat.
Being a distinguish delegate of the roadshow in numerous provinces, H.E. Mr. Sok Dara, Deputy Director General of SECC, expressed his pleasure at collaborating with CDX and achieving such proud results. He also suggested that SECC would not stop there and would build on the achievements.
“Educating and fulfilling the thirst for investment knowledge of the public is key to the sustainability of derivatives market. As the regulator, SECC is committed to carrying on its missions to further developed with order, transparency, and efficiency” said H.E. Mr. Sok Dara.
No one should be happier than Mr. Lawrence Kook, Director of CDX, as he was the only speaker to have presence and make impacts in every single stop of the roadshow, realizing his dreams in promoting derivatives market and enriching the quality of derivatives-related education even at the farthest provinces.
“I cannot be more excited as we have fruitfully finished this long beautiful journey, the journey that anyone would dream of. Thus, I would like to thank SECC and the provincial halls for the special guidance and cooperation,” Lawrence enthused.
The increase in regulation awareness and investment know-how would put those thousands of participants in a better position to invest in derivative products for their personal financial growth and as a contribution to the national economic development. In the meantime, it indicates that the derivatives market is in safe hands and will continue to spark towards an even more promising future.
“Helping thousands of people to better understand derivatives market and equipping them with the necessary skills to invest in derivatives are instrumental. As the trailblazer of the Cambodia derivatives market as well as a global derivatives ambassador, we are proud to continue contributing directly to its welfare and to indirectly add pace to the development of Cambodia’s other sectors. We are also enhancing our root internationally, primarily through various large-scale exhibitions. I think everything is perfectly on the right track,” Lawrence added.