ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​ ​ចូលរួម​ក្នុង​សិក្ខាសាលា​របស់​សមាគម​អ្នក​វាយ​តម្លៃ​ ​និង​ភ្នាក់ងារ​អចលនវត្ថុ​កម្ពុជា​
​ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​ ​បាន​ចូលរួម​ក្នុង​សិក្ខាសាលា​មួយ​ ​ដែល​ត្រូវ​បាន​រៀបចំ​ឡើង​ដោយ​សមាគម​អ្នក​វាយ​តម្លៃ​ ​និង​ភ្នាក់ងារ​អចលនវត្ថុ​កម្ពុជា​ ​ដែល​ទើប​តែ​ចុះហត្ថលេខា​លើ​ភាពជា​ដៃគូ​ជាមួយ​ក្រុមហ៊ុន​ ​ដើម្បី​ឆ្លើយតប​ទៅ​នឹង​បំណង​ដ៏​រឹង​មាំ​ក្នុង​ការ​ជ​ម្រុ​ញ​ការ​អភិវឌ្ឍ​លើ​ការ​វិនិយោគ​នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស​កម្ពុជា​​។​ ​ជាមួយនឹង​វត្តមាន​របស់​អ្នកជំនាញ​ ​និង​វិនិ​យោគិន​ជាច្រើន​រូប​ ​ដែល​ភាគច្រើន​មកពី​វិ​ស័យ​អចល​ន​ទ្រព្យ​ ​និង​វិ​ស័យ​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ​សិក្ខាសាលា​នេះ​ ​បាន​ប្រព្រឹត្តិ​ទៅ​ដោយ​ជោគជ័យ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​ 25 ​ខែកញ្ញា​ ​ឆ្នាំ​ 2018 ​នៅ​មជ្ឈមណ្ឌល​សហប្រតិបត្តិការ​កម្ពុជា​-​កូរ៉េ​។​
​លោក​ ​Law​r​e​nc​e​ Kook ​អភិបាល​នៃ​ ​ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌាន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​ ​ត្រូវ​បាន​អញ្ជើញ​ជា​វាគ្មិន​នៅ​ក្នុង​សិក្ខាសាលា​នេះ​ ​ដើម្បី​ចែករំលែក​បទពិសោធន៍​ ​និង​ទ​ស្សនៈវិស័យ​យ៉ាង​ទូលំទូលាយ​របស់​លោក​លើ​ការ​វិនិយោគ​ទាំង​ក្នុងស្រុក​និង​អន្តរជាតិ។​ ​ជាមួយគ្នា​នេះ​ដែរ​ ​លោក​ ​Lawr​enc​e​ ​បាន​បញ្ជាក់​ពី​ការ​រីក​លូតលាស់​នៃ​ការ​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា​តាមរយៈ​ការ​កត់​សម្គាល់​របស់​លោក​ ​ហើយ​លោក​បាន​បន្ត​ដោយ​សង្កត់ធ្ងន់​លើ​និន្នាការ​ ​និង​យុទ្ធ​សា​ស្រ្ត​វិនិយោគ​ ​ដែល​ត្រូវ​បាន​ប្រើប្រាស់​ដោយ​វិនិ​យោគិន​នៅ​ជុំវិញ​ពិភពលោក​។​ ​ដោយ​ពិចារណា​ល្អិតល្អន់​លើ​ការ​គ្រប់គ្រង​ហានិភ័យ​ ​និង​ផល​ត្រឡប់​លើ​ការ​វិនិយោគ​ ​លោក​បាន​ជ​ម្រុ​ញ​ឱ្យវិនិ​យោគិន​ទាំងអស់​ធ្វើ​ពិពិធ​កម្ម​លើ​ផលិតផល​វិនិយោគ​របស់​ពួកគេ​ ​ដើម្បី​កាត់បន្ថយ​ហា​និ​ភ័យ​ ​ការពារ​ដើមទុន​វិនិយោគ​ ​និង​ចៀសវាង​ការពឹងផ្អែក​លើ​ប្រភព​ចំណូល​តែមួយ​។​ ​អ្វី​ទាំងអស់​នេះ​ ​នឹង​អនុញ្ញាត​ឱ្យវិនិ​យោគិន​មាន​ជម្រើស​កាន់តែ​ច្រើន​ ​និង​វិនិយោគ​ប្រកបដោយ​ទំនុក​ចិត្ត​។​
​លោក​ ​Law​r​e​nc​e​ ​បាន​ថ្លែង​អំណរគុណ​ដល់​សមាគម​អ្នក​វាយ​តម្លៃ​ ​និង​ភ្នាក់ងារ​អចលនវត្ថុ​កម្ពុជា​ ​ចំពោះ​ការ​អញ្ជើញ​រូបលោក​ជា​វាគ្មិន​ ​ក៏ដូចជា​ការ​ចុះហត្ថលេខា​លើ​អនុស្សរណៈ​យោគ​យល់គ្នា​ ​ដែល​ផ្ដល់​ឱ្យ​ភាគី​ទាំងពីរ​នូវ​មធ្យោបាយ​ក្នុង​ការ​រួមគ្នា​លើកស្ទួយ​ជា​សាធារណៈ​នៃ​ការអប់រំ​ផ្នែក​វិនិយោគ​នៅ​ពាសពេញ​ផ្ទៃ​ប្រទេស​។​ ​ការ​រំពឹង​ទុក​ជាច្រើន​លើ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​រវាង​ ​ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌាន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​ ​និង​សមាគម​អ្នក​វាយ​តម្លៃ​ ​និង​ភ្នាក់ងារ​អចលនវត្ថុ​កម្ពុជា​ ​ក្នុង​ការ​បង្កើត​វេទិកា​ ​សិក្ខាសាលា​ ​និង​វគ្គ​បណ្ដុះបណ្ដាល​ឲ្យបាន​ញឹកញាប់​បន្ថែម​ទៀត​ ​បាន​កើតមានឡើង​។​
​ការចូលរួម​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​ ​នៅ​ក្នុង​សិក្ខាសាលា​នេះ​ ​បាន​បំពេញ​ទាំងស្រុង​នូវ​ការ​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​របស់​ខ្លួន​ចំពោះ​អនុស្សរណៈ​យោគ​យល់គ្នា​ ​និង​បាន​ពង្រឹង​ទំនាក់ទំនង​រវាង​ស្ថាប័ន​ទាំងពីរ​ ​ហើយ​នេះ​គឺជា​សញ្ញា​នៃ​ការ​ចាប់ផ្ដើម​នៃ​អនាគត​ភ្លឺស្វាង​របស់​វិ​ស័យ​វិនិយោគ​ទូទៅ​នៅ​កម្ពុជា។​

Cambodian Derivatives Exchange Co., Ltd. (“CDX”) has participated in a seminar held by Cambodian Valuers and Estate Agents Association (“CVEA”), CDX’s newly signed partner in response to a strong drive for spurring the nationwide investment development in Cambodia. Honored by the presence of many professionals and investors mainly from real estate and financial sectors, the seminar took place on September 25, 2018 at Cambodia-Korea Cooperation Center.
Mr. Lawrence Kook, Director of CDX, was invited to be a guest speaker at the seminar in order for him to share his extensive experience and perspectives on both local and international investment. During his speech, Mr. Lawrence emphasized the gradual expansion of investment in Cambodia as he noticed before proceeding with the highlights and trends of investment strategies employed by investors around the world. Taking risk management and returns on investment into consideration, he urged all investors to diversify their investment portfolio so that they could effectively mitigate risks while protecting their capitals and not reliant upon a single source for income. These will in turn enable investors to have more choices and invest with peace of mind.
Mr. Lawrence also thanked CVEA for inviting him to be the speaker as well as for the MOU signing, giving both parties the means to collaboratively kick-off forwarding the public enrichment of the investment education across Cambodia’s entire territory. Numerous expectations of cooperation between CDX and CVEA in providing more frequent access to erudite forums, seminars, and workshops arose.
CDX’s participation in the seminar unreservedly fulfilled its commitment to the MOU and surely strengthened the relation between both institutions, which indicates the dawn of the new, bright future of Cambodia’s investment sector in general.