កាលពីថ្ងៃទី២១ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២២ ក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង បានរៀបចំដំណើរកម្សាន្ដនៃការកសាងស្មារតីក្រុមប្រកបដោយអត្ថន័យនិងគួរឱ្យចាប់អារម្មណ៍មួយ ដោយមានការចូលរួមពីក្រុមការងារទាំងអស់នៃផ្នែកនីមួយៗនៅក្នុងក្រុមហ៊ុន ក៏ដូចជាសមាជិកពីក្រុមហ៊ុនឈ្មួញជើងសាឧបករណ៍និស្សន្ទ និងក្រុមហ៊ុនដៃគូរបស់យើងផ្សេងទៀតផងដែរ។
កម្មវិធីនេះត្រូវបានរៀបចំឡើងនៅកសិដ្ឋានអមរៈ ដែលជាអាហារដ្ឋាន ហាងកាហ្វេ និងផ្ទះលំហែ ស្ថិតនៅភាគខាងត្បូងនៃទីក្រុងភ្នំពេញ ក្នុងគោលបំណងបង្កើតនូវវេទិកាមួយដែលអនុញ្ញាតឱ្យអ្នកចូលរួមទាំងអស់អាចចែករំលែកនូវបទពិសោធន៍និងការយល់ឃើញផ្ទាល់ខ្លួន ប្រឈមមុខនឹងរឿងថ្មីៗ និងពង្រឹងស្មារតីសាមគ្គីក្រុម ដើម្បីសម្រេចគោលដៅរួម។ រាល់សកម្មភាព និងការលេងហ្គេមទាំងអស់សុទ្ធតែត្រូវបានរៀបចំឡើងយ៉ាងល្អ ជាមួយនឹងគោលបំណងអប់រំជាក់លាក់។
អំឡុងពេលចាប់ផ្តើមនៃកម្មវិធី លោក Lawrence Kook ដែលជាអភិបាល និងជានាយកប្រតិបត្តិនៃក្រុមហ៊ុន ខេមបូឌាន ដេរីវ៉េទីវ អ៊ិចឆេង បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «មានវិធីសាស្រ្ដជាច្រើនសម្រាប់ការរៀបចំដំណើរកម្សាន្ដមួយដែលអាចកសាងស្មារតីជាក្រុមបាន ប៉ុន្ដែលើកនេះវាមានលក្ខខណ្ឌល្អប្រសើរ និងមានភាពស្រស់ស្រាយច្រើន ដែលអាចជួយឱ្យយើងបង្កើនថាមពល និងជំរុញការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់យើង។ ដោយភ្ជាប់ទៅនឹងបរិយាកាសបែបនេះ ខ្ញុំមើលឃើញថា យើងទាំងអស់គ្នាបានរៀនអំពីរបៀបបង្កើតក្រុមដែលមានអានុភាព និងស្មារតីខ្ពស់។ ប្រាកដណាស់ថា នេះជាមេរៀនដ៏ល្អមួយសម្រាប់ការងាររបស់យើងនៅថ្ងៃអនាគត»។
ក្រោមការចូលរួមពីក្រុមហ៊ុនឈ្មួញជើងសាឧបករណ៍និស្សន្ទ និងសមាជិកមកពីក្រុមហ៊ុនដៃគូផ្សេងទៀត ការរួបរួមគ្នាជាក្រុមដើម្បីសម្រេចបាននូវគោលដៅរួមមួយ បានបង្ហាញឱ្យឃើញនូវកិច្ចសហការគ្នាយ៉ាងរលូន និងផ្លែផ្កាលើសពីការរំពឹងទុក ទោះបីជាត្រូវប្រឈមនឹងសកម្មភាពដែលមិនបានគ្រោងទុកជាមុនក៏ដោយ។
តាំងពីកិច្ចចាប់ផ្តើមរហូតដល់កិច្ចបញ្ចប់នៃកម្មវិធី អ្នកចូលរួមទាំងអស់បានប្តេជ្ញាចិត្ដ និងចូលរួមមួយរយភាគរយក្នុងគ្រប់សកម្មភាពទាំងអស់ និងបានឡើងចែករំលែកការយល់ឃើញផ្ទាល់ខ្លួនទាក់ទងទៅនឹងកម្មវត្ថុនៃសកម្មភាព ឬហ្គេមនីមួយៗ។ ជាលទ្ធផល ទាំងអស់គ្នាបានទទួលនូវចំណាប់អារម្មណ៍រួមគ្នាមួយ នោះគឺ នៅពេលដែលគោលដៅមួយត្រូវបានកំណត់ ហើយស្មារតីក្រុមត្រូវបានផ្សារភ្ជាប់គ្នាយ៉ាងរឹងមាំ នោះលទ្ធផលនឹងល្អលើសពីការកំណត់។ នេះសបញ្ជាក់ថា នៅក្នុងជីវិតប្រចាំថ្ងៃរបស់យើង មិនថាជាគ្រួសារ ទំនាក់ទំនងដៃគូ ឬ ការងារនោះទេ យើងតែងតែត្រូវការក្រុមការងារ ឬដៃគូដ៏ល្អមួយ ដើម្បីទទួលបានសមិទ្ធផលច្រើនបំផុត។
ដូច្នេះ យើងសង្ឃឹមថា អ្នកចូលរួមទាំងអស់ក៏នឹងនាំយកមេរៀន ការប្តេជ្ញាចិត្ត និងស្មារតីសាមគ្គី ដែលទទួលបានពីកម្មវិធីនេះ ទៅអនុវត្តសម្រាប់ការងារប្រចាំថ្ងៃ មិនថានៅក្នុងក្រុម ផ្នែក ក្រុមហ៊ុន និងកិច្ចសហការណាមួយនោះទេ ដើម្បីបន្ថែមថាមពលដល់ការងារក្រុម និងសម្រេចគោលដៅកាន់តែប្រសើរ។
យើងពិតជាមានសោមនស្ស ដែលបានបង្កើតកម្មវិធីដ៏អស្ចារ្យនេះសម្រាប់យើងទាំងអស់គ្នាចងចាំ ហើយកម្មវិធីនេះគ្រាន់តែជាការចាប់ផ្តើមប៉ុណ្ណោះ ព្រោះយើងនៅមានរឿងជាច្រើនទៀតដែលត្រូវធ្វើដើម្បីបំប៉នស្មារតីការងារជាក្រុម។ ដូច្នេះ យើងនឹងបន្តផ្តួចផ្តើម គាំទ្រ និងចូលរួមរាល់សកម្មភាពដែលធ្វើឱ្យការងារ ស្មារតីក្រុម និងជីវិតរបស់យើងគ្រប់គ្នាកាន់តែរីកចម្រើនឡើង។

On June 21, 2022, Cambodian Derivatives Exchange (CDX) successfully organized a Team Building Trip which was worth the attention and participation of every single member from each department in the company, coupled with a number of other members from our derivative brokers and partners.
Taken place at Amarak Farm—an environmental-based café and luxury homestay on the outskirt of southern Phnom Penh, our trip was explicitly created to share personal perspectives, new and unexpected experiences, and empower team spirit. All of these went through well-designed, purposeful games and activities.
“There are many ways to conduct Team Building but this time might be more advantageous and stress-free to re-boost our energy and refresh our commitment to our business units. Connecting to this atmosphere, I envision that we all learned how to create teams with high energy and spirits. This will no doubt be a good lesson for our future work,” said CDX Director and Chief Executive Officer Mr. Lawrence Kook at the opening of the activities.
In the participation of our longstanding brokers and many participants from different groups, the performance of teaming up to achieve a holistic goal ended up being well united and fruitful through plenty of unplanned scenes.
From the beginning to the end, all members declared themselves 100% to join all activities and their understanding and lessons learned from each game. As a result, all of us shared a common interest that once the goal was set and the team spirit was firmly bonded, the outcome would outreach limitations. This well reflects that in our daily life whether it is about families, relationships, or work, we always need a good team or partner to get the best out of the target.
Prospectively, all participants will bring the lessons, commitment, and solidarity into everyday practice across teams, departments, companies, and all partners, in order to energize teamwork and achieve greater goals.
We CDX are delighted to see such an amazing team-building event that made a meaningful day for us all to remember. It is just the beginning of thousands of things we will do for this purpose. Therefore, we will remain optimistic to initiating, supporting, participating to make every work and everyone’s life better.