ខេត្ត​កំពង់ចាម​ – ​គោលដៅ​ទីពីរ​នៃ​សិក្ខាសាលា​តាម​បណ្ដា​ខេត្ត​ ​ប្រចាំ​ឆ្នាំ​ 2018​របស់​គណៈកម្មការ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​ ​និង​ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​
​ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​ ​បាន​បន្ត​ចូលរួម​ក្នុង​សិក្ខាសាលា​តាម​បណ្ដា​ខេត្ត​ចំនួន​ 5 ​ប្រចាំ​ឆ្នាំ​ 2018 ​របស់​គណៈកម្មការ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​ ​នា​ថ្ងៃ​ទី​ 04 ​ខែ​ធ្នូ​ ​ឆ្នាំ​ 2018 ​នៅ​សណ្ឋាគារ​ ​L​BN ​Asian​ ​Hotel​ ​ខេត្ត​កំពង់ចាម​ ​ដែល​ជាគោល​ដៅ​ទី​ពី​​​រ​ក្នុងចំណោម​ខេត្ត​ទាំង​ប្រាំ​ ​បន្ទាប់ពី​គោលដៅ​ទីមួយ​នៅ​ខេត្ត​ព្រះ​សី​ហ​នុ​ត្រូវ​បាន​បញ្ចប់​កាលពី​ស​ប្ដាហ៍​មុន​។​ ​ភ្ជាប់​ជាមួយនឹង​ប្រធាន​បទ​ “​អាជីវកម្ម​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ​នៅ​កម្ពុជា​” ​សិក្ខាសាលា​តាម​បណ្ដា​ខេត្ត​នេះ​ ​មាន​គោលបំណង​ផ្សព្វផ្សាយ​និង​ពង្រីក​ការយល់​ដឹង​អំពី​ការ​វិនិយោគ​លើ​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ​នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ​កសាង​ទំនុក​ចិត្ត​របស់​វិនិ​យោគិន​ ​និង​ផ្ដល់​ឱ្យវិនិ​យោគិន​នូវ​ជំនាញ​ ​និង​យុទ្ធ​សា​ស្រ្ដ​ចាំបាច់​សម្រាប់​ការ​វិនិយោគ​មួយ​នេះ​។​
​ខេត្ត​សៀមរាប​ ​ខេត្ត​បន្ទាយ​មានជ័យ​ ​និង​ខេត្ត​បាត់​ដំបង​ ​គឺ​ជាគោល​ដៅ​បន្ទាប់​ ​ដែល​ខេត្ត​ទាំងអស់​នេះ​ ​ត្រូវ​បាន​ចាត់ទុកជា​ខេត្ត​សក្ដានុពល​ខ្ពស់​ ​ដោយសារតែ​ចំនួន​ប្រជាជន​ ​ប្រវត្តិ​វិនិយោគ​ ​និង​ក​ម្រិ​ត​ជីវភាព​របស់​ប្រជាជន​។​
​អញ្ជើញ​ចូលរួម​ជា​គណៈ​ធិ​ប​តី​ក្នុង​សិក្ខាសាលា​នៅ​ខេត្ត​កំពង់ចាម​ ​ឯកឧត្តម​ ​ស៊ូ​ ​សុជាតិ​ ​អគ្គនាយក​នៃ​គណៈកម្មការ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​ ​បាន​បញ្ជាក់​ពី​ការ​ប្ដេជ្ញា​ចិត្ត​របស់​គណៈកម្មការ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​ ​ក្នុង​ការ​លើក​ក​ម្ពស់​ការ​ជួញ​ដូរ​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ​នៅ​គ្រប់​ទីកន្លែង​ទាំងអស់​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ​និង​ការ​សម្រួល​ដល់​ការ​រីក​លូតលាស់​នៃ​ទី​ផ្សារ​ស្រប​ច្បាប់​។​ ​ឯកឧត្តម​ ​ក៏បាន​លើក​ទឺ​ក​ចិត្ត​ដល់​ក្រុមហ៊ុន​ឈ្មួញ​ជើងសា​ក្នុង​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​ជា​សាធារណៈ​នូវ​គោល​នយោបាយ​ការពារ​វិនិ​យោគិន​ ​ក៏ដូចជា​វិធី​សា​ស្រ្ត​ការពារ​ហា​និ​ភ័យ​ផង​ដែរ​។​
​លោក​ ​យន់​ សុ​វណ្ណា​រ៉ា​ ​អនុប្រធាន​ការិយាល័យ​គ្រប់គ្រង​អាជីវកម្ម​គម្រោង​វិនិយោគ​រួម​ ​និង​អាជីវកម្ម​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ​នៃ​គណៈកម្មការ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​ ​បាន​បង្ហាញ​ពី​ទិដ្ឋភាព​ទូទៅ​នៃ​ទី​ផ្សារ​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ ​ការ​រីក​ចម្រើន​នៃ​ការ​ជួញ​ដូរ​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ​នៅ​កម្ពុជា​ ​ក្របខ័ណ្ឌ​បទ​ប្បញ្ញាតិ ​បញ្ហា​ប្រឈម​ ​និង​ផែនការ​របស់​គណៈកម្មការ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​វិ​ស័យ​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ​បន្ថែម​ទៀត​។​
​តាមរយៈ​ការចូលរួម​របស់​ក្រុមហ៊ុន​នៅ​ក្នុង​គ្រប់​ព្រឹត្តិការណ៍​ទាំងអស់​នៃ​គណៈកម្មការ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​ ​និង​ការ​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​ខ្ពស់​ក្នុង​ការ​បង្កើន​បទដ្ឋាន​នៃ​ទី​ផ្សារ​ហិរញ្ញវត្ថុ​កម្ពុជា​ឱ្យ​ស្រប​នឹង​បទដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​ ​ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​ ​បាន​បង្ហាញ​នូវ​ឧទាហរណ៍​ជាក់ស្ដែង​មួយ​នៃ​ភាព​មាន​វិជ្ជាជីវៈ​ពិតប្រាកដ​ ​ហើយ​បាន​ជ​ម្រុ​ញ​ឱ្យ​ក្រុមហ៊ុន​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ​ផ្សេងៗ​ទៀត​ធ្វើ​ការប្រកួតប្រជែង​ប្រកបដោយ​ភាព​វិជ្ជមាន​។​
​ក្នុងនាម​ជា​វាគ្មិន​កិត្តិយស​ ​លោក​ ​Law​r​e​nc​e​ Kook ​អភិបាល​នៃ​ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​ ​មាន​ក្ដី​សោមនស្ស​រីករាយ​ក្នុង​ការចូលរួម​ក្នុង​សិក្ខា​តាម​បណ្ដា​ខេត្ត​ ​ប្រចាំ​ឆ្នាំ​ 2018 ​ជាមួយ​គណៈកម្មការ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​ ​ហើយ​បាន​សង្កត់ធ្ងន់​ថា​ ​ការ​លើក​ក​ម្ពស់​ការយល់​ដឹង​លើ​ការ​ជួញ​ដូរ​ឧបករណ៍​ហិរញ្ញវត្ថុ​ឱ្យ​ទូលំទូលាយ​ ​គឺជា​ការងារ​ចម្បង​មួយ​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​។​
​នៅដើម​ឆ្នាំ​2018​នេះ​ ​ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​ ​បាន​បង្ហាញ​វត្តមាន​របស់​ខ្លួន​នៅ​ក្នុង​ពិព័រណ៍អន្តរជាតិ​មួយ​នៅ​ប្រទេស​សាយ​ប្រឺ​ស​ ​ហើយ​ក្រុមហ៊ុន​ ​ក៏បាន​ចូលរួម​ក្នុង​ពិព័រណ៍អន្តរជាតិ​ដ៏​ធំ​ “2018 ​L​on​don​ ​Summit​” ​នៅ​ប្រទេស​អង់គ្លេស​ ​ក្នុង​ខែវិច្ឆិកា​នេះ​ផង​ដែរ​។​ ​នៅ​ទីនោះ​ ​ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​ ​គឺជា​ក្រុមហ៊ុន​តែមួយ​គត់​ ​ដែល​មកពី​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ​និង​តំបន់​អាស៊ី​ ​ហើយ​បាន​បង្ហាញ​ពី​វប្បធម៌​ ​និង​ឱកាស​វិនិយោគ​ជាច្រើន​សម្រាប់​វិនិ​យោគិន​បរទេស​ប្រកបដោយ​មោទកភាព​។​
​លោក​ ​Law​r​e​nc​e​ ​បាន​បន្ថែម​ថា​៖​ “​ទី​ផ្សារ​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ​នៅ​កម្ពុជា​ ​កំពុង​បន្ត​ឆ្ពោះទៅ​រក​សក្តានុពល​ពេញលេញ​របស់​វា​។​ ​ក្រុមហ៊ុន​ឈ្មួញ​ជើងសា​មកពី​បណ្តា​ប្រទេស​ផ្សេងៗ​ ​ដូចជា​ប្រទេស​ជប៉ុន​ ​ប្រទេស​ចិន​ ​និង​ប្រទេស​វៀតណាម​ ​បាន​ចូលរួម​ជាមួយ​ពួកយើង​ ​ហើយ​ក្រោម​ការ​​​ដឹកនាំ​របស់​គណៈកម្មការ​មូលបត្រ​កម្ពុជា​ ​ក្រុមហ៊ុន​ ខេ​ម​បូ​ឌា​ន​ ដេ​រី​វ៉េ​ទីវ​ អ៊ិ​ច​ឆេង​ ​បាន​នាំ​យក​ទី​ផ្សារ​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ​កម្ពុជា​ទៅ​លើឆាកអន្តរជាតិ​។​”
​លទ្ធផល​នៃ​សិក្ខាសាលា​នៅ​ខេត្ត​កំពង់ចាម​ ​គឺ​ល្អ​គួរ​ឱ្យ​កត់​សម្គាល់​។​ ​អ្នកចូលរួម​ជាង​ 180 ​នាក់​ ​បាន​បង្ហាញ​ពី​ចំណាប់អារម្មណ៍​ពិតៗ​របស់​ពួកគេ​ទៅលើ​ការ​វិនិយោគ​លើ​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ ​ដែល​ជា​សញ្ញា​នៃ​អនាគត​ភ្លឺស្វាង​របស់​វិ​ស័យ​ឧបករណ៍​និស្សន្ទ​នៅ​កម្ពុជា​។​

Cambodian Derivatives Exchange (“CDX”) partook on December 04, 2018 in Securities and Exchange Commission of Cambodia’s (“SECC”) five-province roadshow for 2018 at LBN Asian Hotel, Kampong Cham province, the second station of the roadshow, following last week’s participation in the first destination in Preah Sihanouk province. Under a topic of “Derivative Businesses in Cambodia”, the roadshow was aimed at fostering and widening the awareness of derivatives investment, promoting regulatory framework, building trust and confidence of investors, and equipping them with skills and strategies needed for such investment.
The next stations are Siem Reap, Banteay Meanchey, and Battambang, which are all considered as highly potential zones when it comes to the population, investment background, and economic level of the residents.
Presided over the roadshow in Kampong Cham province, H.E. Mr. Sou Socheat, Director General of SECC, delivered his remarks primarily highlighting that SECC had a dedication to duties of promoting derivatives trading in every part of Cambodia and facilitating the growth of the regulated market. That SECC would protect and make investment choices easy for investors by publicly announcing licensed firms, their trading reports, and their risk management methods was also mentioned during the remarks.
Mr. Yun Sovannara, Deputy Head of Collective Investment Scheme and Derivatives Business Supervision Division of SECC, then emphasized the overview of derivatives market, the progress of Cambodia derivatives trading, regulatory framework, arising challenges, and SECC’s future action plans. Mr. Sovannara believed that all of these would attribute to the development of the derivatives industry in general.
Through its participation in every event of SECC and its commitment in taking Cambodia financial market to be on par with international standards, CDX has shown a real example of professionalism and inspired its derivatives counterparts to emulate these efforts.
Being a guest speaker, Mr. Lawrence Kook, Director of CDX, was delighted to engage in the 2018 roadshow with SECC, giving prominence to the fact that boosting awareness and spreading knowledge of financial investment extensively are always on CDX’s top priority list.
Earlier this year, CDX showed its presence at an international exhibition in Cyprus, and the exchange once again took part in large-scale international events with its participation in the 2018 London Summit in England last month. CDX was the only Asian faces from Cambodia at the summit and proudly presented the culture along with various investment opportunities for foreign investors.
“Cambodia derivatives market has continued to pursue its promising potential. More derivative brokers from different countries such as Japan, China, and Vietnam are joining us, and under SECC’s leadership, CDX has taken Cambodia derivatives market outside of the ASEAN region,” Mr. Lawrence added.
The upshot of the roadshow at Kompong Cham province was remarkable. More than 180 participants turned up showing their genuine interest in derivatives investment, which offers glimpse of brighter future of Cambodia derivatives industry.